Liigu põhisisu juurde
Tagasi

Jaan Ruusi postuumne kingitus sunnib filmiteadlased ajusid ragistama

Tänavu kevadel anti filmiarhiivile üle mitu kasti legendaarse filmikriitiku Jaan Ruusi materjale, mille läbitöötamisel leidsid filmiarhiivi töötajad väärtuslikku infot kahe 1923. aastal valminud filmi kohta, mis ise on hävinud ning mille kohta leidub väga vähe taustainfot.

Filmi “Must teemant” sisu on tänaseni jäänud paljuski saladuseks. Toonase ajakirjanduse vahendusel on vaid teada, et tegu on tummfilmiga, mis on üles võetud Tartus. Tegijad ise kutsusid “Musta teemantit” Eesti esimeseks kunstdraamaks, oma mälestustes on näitleja Johannes-Oskar Nuust aga nimetanud seda vene “Kuldseeria” abituks jäljenduseks. Filmi režissöör ja stsenarist oli Fjodor Ljubovski, operaator aga Tartu mees Jakob Sildnik. Peakangelasi kehastasid Fjodor Ljubovski ja Tiina Kapper. Nende väheste infokildudega teadmised “Musta teemanti” kohta piirdusidki.

Olukorda muutsid Jaan Ruusi materjalide hulgast leitud fotod filmist ja tummfilmi vahetekstid. Vahetekstid on aga nummerdamata, mistõttu tuleb filmiteadlastel veel nuputada, et saada teada, millest siis põneva pealkirjaga film ikkagi jutustas.

Samadelt tegijatelt linastus 1923. aastal ka veel teine film – “Vanaema kingitus”. Tegu on sama ajastu ameerika komöödiaid matkiva jandiga, mis jutustab maapoisi seiklustest Tartu linnas, kaaslaseks vanaemalt päranduseks saadud lehm. Viimane tekitab linnakeskkonnas loomulikult rohkelt lõbusaid olukordi.

Ka see linateos on hävinud, ent õnnekombel jutustati  filmi põhitegevusliin ümber 1923. aasta Postimehes. Huvitavat lisainfot pakuvad aga Jaan Ruusi materjalide hulgast leitud 10 vaheteksti, mis sisaldavad näiteks ka kahte versiooni vanaema kirjast, millega ilmselt film algab.

Mõlemad filmid valmisid filmitootmisettevõttes Regina-Film, mille eestvedaja oli Tartu fotograaf Jakob Sildnik. “Must teemant” ja “Vanaema kingitus” jäidki Regina-filmi ainsateks suuremateks linateosteks. Jakob Sildnik tapeti 1973. aastal röövi käigus. Surma hetkel oli filmitegija 90-aastane. Põnevad materjalid andis Jaan Ruusile üle suure tõenäosusega Jakob Sildnik ise. Tänu Viive-Riina Ruusile jõudsid need nüüd filmiarhiivi.

Põnevaid avastusi esitletakse avalikkusele mängulises vormis UNESCO audiovisuaalpäeval, 27. oktoobril kell 16.00 Rahvusarhiivi filmiarhiivis. Üritusest teeb otseülekande Postimees.ee.