Rahvusarhiiv

Ava otsing

Vanaaegne Tartu

Vaata lühikest videoklippi Tartu olulisematest kohtadest 1912. aastal ning mõtle küsimustele:

  • Milliseid kohti filmis näidatakse?
  • Miks need olulised on?
  • Millised neist on tänaseks oluliselt muutunud või toonasel kujul hävinud? Aga millised on säilinud?
  • Kuidas tänavapilt muutunud on?

Pane oma tähelepanelikkus proovile ja lahenda ristsõna. Vastusteks on videost tuttavad hooned ja isikud, kes Tartuga on seotud.

+
-
Saada vastus õpetajale

 


+
-
Taust

Vaataja ees rullub lahti tsaariaja tippaegu elav Tartu linnaelu. Alguskaadrid rahulikus vaikuses Toomemäest ning siis jälgib kaamera tuntud objekte ja ehitisi: Vanemuise teater, Raatuse plats, Rüütli ja Promenaadi uulits, ülikool, puusild, kivisild, Bellevue hotell, veterinaariainstituut, Raadi mõis, Jänese ja Kwisenthali restoranid. Suur osa neist on tänaseks hävinud või tundmatuseni muutunud. Staatiliste objektide ees ja taustal tuksub samal ajal intensiivne linnaelu: jooksevad poisikesed, sõidavad hobutroskad, rühm sõja väelasi marsib linnatänaval. Emajõel tiirutavad auru- ja purjepaadid.

Positivistliku käsitlusega ja küllalt intensiivse montaažiga filmi võtted tunduvad olevat teostatud 1912. aasta varakevadel, mil Pääsuke oli oma esimese, Utotškini filmi edust kantud ja täis julget hoogu. Ja samas on autori 21.01.1914 dateeritud kirjades vihje, et seda filmi pakub ta näitamiseks eesti kinoomanikele Pärnus, Võrus, Narvas. Päevalehe kinokuulutus teatab, et Tallinna kinos Rekord jookseb eestikeelsete vahekirjadega Tartu ümbruskonna film 24.–27. veebruaril 1914.

1912 • 5’47” • EFA fond 15 (Estonia Film Tartus), film nr 3

+
-
Õpetajale

Seda ülesannet võib lahendada iga õpilane eraldi, aga võimalik on seda ka koos teha, kui näiteks ülesanne seinale projitseerida ning siis koos klassiga arutleda, millised kohad on tundmatuseni muutunud või millised on säilinud tänaseni.

Õpilasel on võimalik ülalt (Saada vastus õpetajale) õiged vastused otse õpetaja e-mailile saata.

+
-
Loe lisaks

  • Pullerits, Heivi, Tõnisson, Urmas, Liim, Allan, Andresen, Andres. Tartu: ajalugu ja kultuurilugu. Tartu, 2005.
  • Eesti filmi andmebaas. Johannes Pääsuke.