Liigu põhisisu juurde
Tagasi

Rahvusarhiiv tõi PÖFFile kokku saja-aastaste riikide märgilised filmid

Pimedate Ööde filmifestivali retrospektiivprogramm „Fookuses: 100-aastased” sündis Rahvusarhiivi filmiarhiivi ja Euroopa filmiarhiivide koostöös. Näha saab Eesti, Läti, Leedu, Austria, Islandi, Ukraina, Gruusia, Rumeenia, Ungari, Poola ja endise Tšehhoslovakkia filmiajaloo olulisi linateoseid, mis sündisid sageli ebasoodsate ühiskondlik-poliitiliste olude kiuste.

Rahvusarhiivi filmiarhiivi direktor ja filmiteadlane Eva Näripea on Pimedate Ööde filmifestivali meeskonnale tänulik põneva ettepaneku eest selline programm kokku panna. Ta toob välja, et tegu on Euroopa kontekstis väga põneva projektiga, mis sai võimalikuks ainult tänu heale koostööle Rahvusvahelisse Filmiarhiivide Föderatsiooni (FIAF) kuuluvate filmiarhiividega. Lisaväärtust programmile loovad filme säilitavate arhiivide spetsialistide ja filmiteadlaste sissejuhatused filmidele.

Programmi kontseptuaalse keskme moodustab „Hullumeelsus“ (Kaljo Kiisk, 1968), mis tähistab tänavu oma 50. juubelit. Eva Näripea sõnul on terve programmi ühiseks nimetajaks kafkalikkus, absurd, grotesk, unenäolisus.

Pole juhus, et paljud selle programmi raames linastuvad filmid on valminud 1960. aastail. Just see ühiskondlikult keevaline kümnend oli tunnistajaks mitmetele murrangulistele „uutele lainetele”, mis mässasid varasemate filmikonventsioonide vastu ja heitsid kriitilise pilgu kas oma kaasajale või 20. sajandi esimese poole mullistusterohketele aegadele.

Vaata kogu programmi PÖFFi koduleheküljelt.

Ajavahemikus 15.-29.11 toimub Rahvusarhiivi, PÖFF-i ja Eesti Kunstiakadeemia koostöös sündinud filmiarhiivindust käsitlev avatud loengusari. Rohkem infot siit.

Rahvusarhiiv tänab: Національний центр Олександра Довженка (Ukraina), Filmarchiv Austria, Magyar Nemzeti Filmarchívum (Ungari), Nacionālais kino centrs (Läti), Kvikmyndasafn Íslands, Arhiva Naţională de Filme – Cinemateca Română, Lietuvos kino centras (Leedu), Národní filmový archiv (Tšehhi), Slovenský filmový ustav (Slovakkia), Eesti Filmi Instituut.