Rahvusarhiiv

Ava otsing

Rahvusarhiivi galerii

Näitus “Rahvusarhiiv 100”

Rahvusarhiivis on hoiul pea kogu meie kirjalik mälu alates 13. sajandist kuni tänapäevani. Kokku 10 miljonit säilikut ligi sajal kilomeetril riiulipinnal. Siit leiab Eesti riikluse kõige olulisemad dokumendid, aga ka rikkalikult allikaid oma juurte uurimiseks. Kirikuraamatutesse on talletatud olulised perekonnasündmused alates 18. sajandist, vallakohtute protokollid jutustavad 19. sajandi esivanemate tülidest ja kemplemistest. Mõni eriti õnnelik leiab meie kogust oma vanaema noorpõlvefoto või varase filmikaadri kodukülast.

Kuidas aga dokumendid arhiivi jõuavad, kuidas neid hoitakse ja miks kõikidele dokumentidele ligi ei pääse? Mitu maja on Rahvusarhiivis ja millistes neist on olemas isedigiteerimise võimalus? Nii neile kui ka mitmele teisele paeluvale küsimusele püüabki käesolev näitus vastata.

Rahvusarhiiv on lubanud hoida oma kogudes dokumente igavesest ajast igavesti. Sel lihtsal põhjusel ei ole hea paljusid neist väärt kullatükkidest liiga tihti päikesevalguse kätte tuua. Ühtaegu püüame võimalikult suurt osa dokumentidest digiteerida, et neid saaks igaüks kasutada arhiivihoonesse kohale tulemata. Rahvusarhiivi juubelile pühendatud näituse jaoks on mõnest meie kõige erilisemast ja kõige tavalisemast, kõige vanemast ja kõige uuemast arhivaalist valmistatud käega katsutavad koopiad. Lühiülevaadet näitusest saab sirvida meie ajaveebist, ootame galeriisse tutvuma arhiivis leiduva avara maailmaga!

Näituse koostasid Rahvusarhiivi töötajad Maarja Hindoalla, Tiina Männapsoo, Maarja Savan, Kati Sein, Liisi Taimre ja Kadri Tooming, kujunduse ja tehnilise lahenduse teostas firma Pult.

Galerii (Maneeži 2, Tallinn) ootab külastajaid esmaspäevast neljapäevani kell 11–17.

 

Kontakt:
6938024
galerii@ra.ee